Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 25 208 | 28 196 | 17 787 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 810 | 13 790 | 5 503 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 560 | 9 975 | 1 487 |
| Årets resultat (tkr) | 6 683 | 6 046 | 1 433 |
| Summa tillgångar (tkr) | 133 272 | 141 037 | 137 670 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 25 208 | 28 196 | 17 787 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 810 | 13 790 | 5 503 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 560 | 9 975 | 1 487 |
| Årets resultat (tkr) | 6 683 | 6 046 | 1 433 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 117 726 | 121 755 | 126 130 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 546 | 19 282 | 11 540 |
| Tillgångar (tkr) | 133 272 | 141 037 | 137 670 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 39 456 | 32 773 | 26 727 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 9 771 | 7 672 | 5 357 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 72 530 | 93 249 | 97 769 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 515 | 7 343 | 7 817 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 133 272 | 141 037 | 137 670 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 10 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 50.8% | 48.9% | 30.9% |
| Soliditet | 34.9% | 27.1% | 22.2% |
| Kassalikviditet | 135.0% | 262.6% | 147.6% |
Hammarström Fastigheter AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Per Hammarström Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.